Popierius skaitmeninėje visuomenėje: kokie pranašumai?

Kompiuterių amžiuje popieriaus naudojimas gali atrodyti kaip romantizuota idėja, tačiau tai toli gražu nėra atgyvena. Namuose, mokykloje ir darbe popierių pritaikyti galima įvairiausiais būdais. Jis turi nemažai privalumų, palyginti su skaitmeninėmis laikmenomis, pavyzdžiui, yra matomas ir jaučiamas. Plačiau apie pagrindinius popieriaus pranašumus pasakojame šiame tinklaraščio įraše.

1. Produktyvumas ir sveikata

Šiomis dienomis sudėtinga išvengti nuolatinio žinučių, programėlių pranešimų ir skaitmeninių priminimų srauto. Darbe ar mokymosi įstaigoje elektroniniai prietaisai dažnai blaško dėmesį ir mažina produktyvumą. Negana to, mūsų gyvenime dominuoja įvairaus dydžio ekranai, o tai turi įtakos mūsų miegui ir akių sveikatai. 

Harvardo Sveikatos mokslų institutas įrodė, kad per didelis ekranų skleidžiamos mėlynosios šviesos kiekis gali pabloginti poilsio kokybę. Taip pat jis gali sukelti regėjimo sutrikimus, galvos ir raumenų skausmus. Taigi jei skaitote savo malonumui arba mokotės vėlai vakare, apsvarstykite galimybę likus kelioms valandoms iki miego rinktis popierinį knygos ar vadovėlio formatą. Tokiu atveju jūsų akys ne taip greitai pavargs, o jūs geriau išsimiegosite.

2. Ryšys su spausdinta medžiaga

Popierius suteikia unikalią juslinę patirtį, kurią žmonės mėgsta. Jei jums patinka knygų kvapas, ką tik atspausdintas šiltas biuro popierius, puslapių vartymas, tai ko gero žinote, ką turime omenyje. Taip pat daugelis mėgaujasi rašymu ant popieriaus lapo su mėgstamu rašikliu. Be to, tyrimai parodė, kad kuo daugiau pojūčių stimuliuojama skaitant, tuo geriau sukuriamas emocinis ryšys su turiniu. 

Ar kada nors susimąstėte, kodėl žmonės vis dar siunčia atvirukus ypatingomis progomis, kai jie gali rinktis patogius elektroninius laiškus ar trumpąsias žinutes? Taip yra todėl, nes popierius sukuria gyvesnį ryšį tarp žmonių. Siuntėjas raštu parodo savo rūpestį, o tai gavėjui sukelia teigiamų emocijų. Fiziniai atvirukai, kvietimai ar laiškai dažnai palieka neišdildomą įspūdį ir išlieka ilgam.

3. Terapinis poveikis

Technologijos leidžia daug paprasčiau efektyviai generuoti idėjas ir ieškoti reikalingos informacijos. Tačiau rašymas ant popieriaus pasižymi terapiniu poveikiu. Jis padeda nurimti ir labiau įsidėmėti savo mintis. Taip yra todėl, nes rašant ranka padidėja neuronų aktyvumas tose pačiose smegenų dalyse, kurios yra aktyvios medituojant. Taigi tai gali padėti sumažinti stresą ir nerimą.

4. Informacijos apdorojimas

Atlikti tyrimai taip pat parodė, kad fizinė spauda, palyginti su skaitmeniniais dokumentais, yra susijusi su geresniu skaitymo suvokimu. 2016 m. atliktame tyrime nustatyta, kad absolventai, skaitydami darbus iš kompiuterio, suvokė pagrindines idėjas, tačiau praleido kitas svarbias detales. 

Iš ekranų žmonės skaitė daug greičiau, tačiau ne taip tiksliai. Tai galima paaiškinti pakankamai dideliu informacijos kiekiu, kurį kasdien pamatome internete. Atrodo, kad mus jos pasiekia tiek daug, jog užuot skaitę kiekvieną žodį, skenuojame tekstus ieškodami pagrindinių minčių. Neurologiniu požiūriu smegenys skirtingai apdoroja fizinę ir skaitmeninę informaciją. Skaitant spausdintą medžiagą suaktyvėja smegenų emocinio apdorojimo centrai ir mums ją sekasi geriau suprasti.

Visa tai nereiškia, kad turėtume atsisakyti technologijų. Mums pasisekė, kad gyvename tokiais laikais, kai informacija yra lengvai prieinama. Kaip tik, popierius gali puikiai papildyti technologijas. Vienas iš daugelio jo privalumų – universalumas. Ieškote kokybiško popieriaus? Didelį jo pasirinkimą galite rasti „Biuro gido“ elektroninėje parduotuvėje. Kreipkitės – pagal jūsų poreikius padėsime išsirinkti tinkamos tekstūros ir storio popierių.

go-to-top