Tvarios prekės – kaip kurti atsakingą verslą?

Tvarumas tampa vis svarbesne gyvenimo dalimi – tobulinamos gamybos technologijos, atkreipiamas didesnis dėmesys į tvaresnius daiktus, kurie tarnauja ilgiau. Visi minėti žingsniai leidžia ne tik tobulėti pasauliui, bet ir sumažinti šiltnamio efektą ir, žinoma, apsaugoti gamtą. Atsižvelgiant į tai, tvarios prekės ir produktai vis dažniau pasirenkami tiek namuose, tiek atsakingų verslų. Šiame tinklaraščio įraše aptarsime tvarumo komponentus, kas yra atsakingi verslai ir kaip kiekvienas gali prisidėti prie geresnės ateities.

Ekologija ir tvarumas – kas tai?

Ekologijos mokslas tiria gyvųjų organizmų santykius su gyvenamąja aplinka, todėl ekologiškumas glaudžiai susijęs su kiekvieno žmogaus kasdieniais pasirinkimais. Visi gyvieji organizmai, prisitaikę gyventi savo gyvenamojoje aplinkoje, yra glaudžiai susiję vienas su kitu. Be to, gyvų organizmų gerovė priklauso nuo kelių ekologinių faktorių:

  • klimato (temperatūra, vanduo, šviesa);
  • edafinių veiksnių (fizinės ir cheminės dirvožemio savybės);
  • biotinių veiksnių (kitų organizmų gyvybinė veikla).

Vieni veiksniai sklandžiam organizmų vystymuisi yra būtini, o kiti – žalingi, nes gali sutrikdyti organizmo normalų vystymąsi ar net šį sunaikinti. Natūralūs veiksniai, pavyzdžiui, šviesa ir deguonis prisideda prie normalaus organizmo vystymosi, o tam tikri veiksniai, atsiradę dėl žmogaus veiklos, kenkia aplinkai. Pavyzdžiui, didelė tarša, neatsakingas cheminių medžiagų vartojimas žemdirbystėje ar pan., sutrikdo organizmų veiklą. Dėl šios priežasties, šiandien ieškoma naujų sprendimų, kurie būtų mažiau žalingi planetai.

Tvarumo samprata – itin plati. Viena pirmųjų tvarumo sąvokų buvo pavartota 1987 metais Jungtinių Tautų ataskaitoje „Mūsų bendra ateitis“. Ataskaitoje buvo išskirtas tvarumo vystymo strategijos siekis – harmonijos palaikymas tarp žmonių, gamtos ir visuomenės. Šiandien tvarumo apibrėžimų – ganėtinai daug. Paprastai išskiriami 3 pagrindiniai tvarumo komponentai:

  1. aplinkos;
  2. socialiniai;
  3. ekonominiai.

Ekonominis vystymasis, socialinė plėtra ir aplinkos apsauga – tarpusavyje susiję ir vienas kitą papildantys komponentai. Verslui, norinčiam prisidėti prie kasdienio tvarumo, būtina atsižvelgti į kasdienius pasirinkimus. Šiai dienai žengti pirmuosius žingsnius – lengva, pavyzdžiui, vienas pirmųjų žingsnių, vedančių link aplinkos tausojimo, gali būti tvarių prekių naudojimas biure.

Ekologiškų ir zero waste prekių naudojimas biure – svarbus žingsnis

Į paieškos sistemose dažnai užduodamą klausimą „zero waste – kas tai?“ galima atsakyti labai paprastai. Šis judėjimas skatina po savęs palikti kaip įmanoma mažiau atliekų. Tokia gyvensena yra draugiška gamtai, nes skatina rūšiuoti, rinktis daugkartinius daiktus vietoje vienkartinių ir ekologiškas prekes. Pavyzdžiui, ekologiškos ir tvarios prekės biure gali būti kopijavimo popierius, tušinukai ar užrašinės, pagamintos iš perdirbtų medžiagų.

Žinoma, siekiant sukurti atsakingą verslą, reikia žvelgti plačiau, o priimant bet kokius sprendimus, įvertinti jų naudą ilgalaikėje perspektyvoje. Ekologiškos prekės turėtų užimti didžiąją dalį biuro reikmenų, o veiklos sritis turėtų nedaryti neigiamo poveikio aplinkai. Atsižvelgiant į tai, patariama naudoti žalią energiją, atsakingai rūšiuoti atliekas ir rinktis atsakingus produktų tiekėjus. Būtina įsidėmėti, kad ekonominiai, aplinkos ir socialiniai rodikliai turi būti vertinami kaip tarpusavyje susiję ir vienodai svarbūs. Tik tokiu būdu galima sukurti tvarų ir atsakingą verslą.

Tvarumo idėjos biurui

Iš esmės, įrengti ekologišką biurą nėra labai sudėtinga. Renkantis kanceliarines prekes, svarbu įsitikinti, kad gaminiai pagaminti iš perdirbto popieriaus ar plastiko. Tokiu pat principu patariama vadovautis ir dirbantiems iš namų. Žemiau pateiksime kelias idėjas, kurios leis prisidėti prie tvaresnio darbo aplinkos kūrimo ir darbuotojų skatinimo įsitraukti ir priimti atsakingesnius sprendimus darbe.

Gaminiai iš perdirbto popieriaus

Visiems žinoma, kad biuro popierius – bene dažniausiai biuruose naudojamas gaminys. Tad renkantis kopijavimo popierių, svarbu ne tik įvertinti šio svorį, skaidrumą, spalvą ir kokybę, bet ir medžiagas, iš kurių jis yra pagamintas. Perdirbtas popierius – vienas geriausių pasirinkimų. Be to, kai kurios prekės yra pagamintos iš tvariai tvarkomų miškų, kurie palaiko ekosistemos vientisumą. Todėl rinkdamiesi bet kurį gaminį, atkreipkite dėmesį į šio aprašymą. Zero waste prekes, pavyzdžiui, popierių ar dokumentų stovą, galite rasti ir el. parduotuvėje biurogidas.lt.

Perdirbto plastiko gaminiai

Perdirbtas plastikas, kaip ir popierius, gali būti panaudotas plačiai. Šiandien galima išvysti ne tik rašiklių, bet ir elektrinių transporto priemonių, pagamintų iš perdirbto plastiko. 2020 metais Nyderlandų studentų komandos sukurtas dviejų vietų automobilis gali išvystyti net iki 90 kilometrų per valandą greitį, o vienu įkrovimu nuvažiuoti 220 kilometrų. Tad, akivaizdu, kokybiški perdirbto plastiko gaminiai – patikimi ir tvirti.

Kalbant apie biurą, ekologiškos prekės, pagamintos iš perdirbto plastiko, gali būti dokumentų stovai, segtuvai, aplankai ir pan. Ieškodami tvarios prekės biurui, atsižvelkite į tai, ar gaminys turi „Blue Angel“ sertifikatą. Šis sertifikatas yra vienas seniausių ir labiausiai atpažįstamų ekologinių ženklų. Tad „Blue Agnel“ antspaudas ant gaminių patvirtina, kad kiekviename gamybos etape apribojamas neigiamas poveikis aplinkai.

Žinoma, vien ekologiškos prekės nesukurs tvarios darbo aplinkos. Efektyviausiam rezultatui pasiekti reikalingas ir darbuotojų įsitraukimas. Organizacija darbuotojus turi skatinti tvarumo idėjomis tiek tiesioginėje veikloje, tiek administracinėse funkcijose. Atsižvelgiant į tai, patariama:

  • rūšiuoti atliekas;
  • mažinti spausdintos medžiagos kiekį (pavyzdžiui, įmonės lankstinukų);
  • įsigyti ekologišką, atsakingai pagamintą kavą ar arbatą;
  • atsisakyti vandens plastikiniuose buteliukuose;
  • naudoti daugkartinius puodelius;
  • tausoti energijos resursus, vandenį ir pan.

Tai vieni iš pagrindinių veiksnių, kuriais vadovaujasi atsakingos organizacijos. Žinoma, pirmiausia reikėtų įsivertinti, kokiose srityse įmonė daro neigiamą poveikį aplinkai ir kur galėtų prisidėti prie tvaresnės darbo aplinkos ar žalesnės planetos. Galbūt tvarios prekės jau seniai pastatytos lentynose, ekologiškas popierius naudojamas kas dieną, o atliekų rūšiavimas – įprasta darbuotojų praktika. Tik identifikavus sritis, kuriose galima mažinti neigiamą poveikį, bus galima sudaryti įmonės tvarumo žemėlapį.

Tvari ateitis – kiekvieno rankose

Žinoma, norint prisidėti prie aplinkos saugojimo, patariama atsižvelgti ne tik į biuro kasdienybę, bet ir į asmeninius įpročius. Siekiant tausoti gamtą, gamtos išteklius ir energiją, patariama:

  • rinktis zero waste prekes;
  • mažinti naudojamų priemonių kiekį;
  • vengti vienkartinių plastikinių pakuočių;
  • planuoti maisto apsipirkimus;
  • naudoti daugkartinius pirkinių krepšelius ir termosus;
  • į darbą važiuoti viešuoju transportu ar elektrinėmis transporto priemonėmis.

Akivaizdu, priemonių, kuriomis galima prisidėti prie aplinkos tausojimo – daug. Nereikia visko mėginti įvykdyti vienu metu, verčiau mažais, tačiau tvirtais žingsniais kurti sveikus įpročius. Galima pradėti nuo tvarių produktų įsigijimo. Tvarūs produktai – tai ne tik ekologiškos pakuotės, bet ir kokybiška sudėtis, ilgaamžiškumas. Norėdami įsigyti tam tikrą produktą, atsižvelkite į jo etiketę ar prekės aprašymą.

Taigi, norint sukurti atsakingą verslą, būtina suprasti ekologiją ir tvarumo komponentus. Atsižvelgus į aukščiau minėtus patarimus, tiek kiekvienas individualiai, tiek verslai gali prisidėti prie taršos mažinimo. Domina ekologiškos prekės biurui ar namams, o gal trūksta informacijos apie konkrečią prekę? Susisiekite su mumis jums patogiu būdu: telefonu, el. paštu ar užpildydami užklausos formą. „Biuro gidas“ komanda pasiruošusi atsakyti į visus jums rūpimus klausimus ir padėti išsirinkti tinkamiausią gaminį.

go-to-top